Firefox’un mimarı Mozilla ve Samsung, el ele vererek yeni bir tarayıcı geliştiriyor!

2013040410445483972Firefox’un mobil cihazlara yönelik bir sürümünü geliştiren Mozilla, şüphesiz Android için yazılım geliştirmede önemli bir tecrübeye sahip. Şimdi ise Mozilla, Samsung ile yardımlaşarak Android/ARM cihazları için yeni bir web tarayıcısı motoru geliştirmek istiyor.

Resmi Mozilla blog’unda yapılan açıklamaya göre Servo adındaki yeni web tarayıcısı motoru, “modern donanım” için baştan geliştirilecek ve bu sırada “eski varsayımları yeniden ele alacak”. Blog, Servo’yu şöyle açıklıyor: “Bunun anlamı, güvenlik açıklarının nedenlerini çözerken yarının paralel donanımlarının performansını tam olarak kullanan bir platform geliştirmek, bu sayede yeni ve daha zengin web deneyimleri oluşturmak. Servo, bu nedenle Mozilla ve giderek büyüyen girişimci kitlesi tarafından geliştirilen yeni, güvenli sistem dili Rust’ta yazıldı.”

Blog’da Rust programlama dilini geliştirirken Samsung’un da önemli yardımlarının olduğundan bahsediliyor. Rust ve Servo’nun kaynak kodlarına şu an GitHub üzerinden erişilebiliyor.

Servo’nun ne zaman hazır olacağına dair herhangi bir geliştirme planı ise henüz Mozilla tarafından yayınlanmadı.

Chip