Yerli üretim milli piyade tüfeği ile ilgili ilk kez bilgi verildi.

milli-piyade-tufegi

2011’de üretime başlanan, 2012’de TSK tarafından kullanılmaya başlanacağı açıklanan ‘Mehmetçik-1’ adlı piyade tüfeğinin, 7-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek IDEF’13 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilenmesinin gündemde olduğu dile getirildi.

ALMAN SİLAHINA BENZERLİĞİ

Zaman gazetesinde yer alan haberde, bu konuda son kararı Savunma Sanayii Müsteşarlığı verecek. Daha önce tüfeğin, Alman malı HK-416’ya benzediği ve Alman Heckler & Koch firmasının konuya müdahil olarak bu konuda lisans alınması zorunluluğunu dile getirdiği iddia edilmişti. Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar bu iddiaları yalanlamıştı.

14 AYDA ÜRETİLDİLER

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) istekleri esas alınarak dünyada mevcut son nesil piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini tek bir tüfekte toplayan, tasarımdan itibaren tamamen özgün üç ayrı prototip 14 ay içinde MKEK kurumu Kırıkkale Silah Fabrikası’nda üretildi.

TÜFEĞİN ÖZELLİKLERİ

2010 yılı Mayıs-Haziran aylarında ilgili kurumlardan uzman personelin de katılımıyla yapılan test ve atışları başarıyla tamamlanarak seçilen prototip için kalifikasyon safhasına başlandı. Eylül 2011’e kadar da seri üretime hazır hale getirilmesi planlanmıştı. TSK tarafından kullanılan G3’lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeğinin, dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini taşıması amaçlanıyor. Tüfeğin üzerine gece görüş dürbünü, ışıldak, lazer, bomba atar gibi aksesuarlar takılabilmesi hedefleniyor. Namlu ömrü minimum 10 bin atım olarak tasarlanacak tüfek, tek ve seri atışlar yapabilecek.

milli_6832

Yerli Üretim olarak kısa dönemde kullanımına başlanılan ve başlayacak olan bazı yazılım ve geliştirmeleride sizlerle paylaşıyorum.

–          Orta kızılötesi (MWIR) bölgede çalışan GaSb/InAs tabanlı kızılötesi dedektörlerinin geliştirilmesi için gerekli teknolojik altyapının ülkemizde oluşturuluyor.

–          Helikopter Aviyonik ve Silah Sistemlerine Entegre Kaska Monteli Kumanda Sistemi”ni oluşturan birimlerin tasarlanması ve mühendislik prototipleri üretiliyor.

–          Türk İnsansız Hava Aracına (TİHA) entegre edilebilecek milli bir Sentetik Açıklı Radar (SAR) sensörünün tasarlanması, geliştirilmesi ve prototip olarak üretilecek.

–          Mayın teşhis ve imha çalışmalarında, eğitim amaçlı tatbikatlarda kayıp cihazları arama ve kurtarma faaliyetlerinde, sualtına yönelik çeşitli araştırmalarda kullanmak maksadıyla modern, hafif ve düşük maliyetli, Milli bir PAP (ROV) cihazı tasarlandı kısa zamanda üretimi yapılacak.

–          Sualtı akustik alıcı ve verici birimlerinde kullanılmak üzere Milli Piezoelektrik Seramik (MPZT) aksamları üretilecek ve üretilen bu seramiklerin Milli Sonar Deniz Birimleri Transdüserine entegrasyonu ve testleri gerçekleştirilecek. Denizaltı Savunma Harbine yönelik olarak denizaltıların tespiti için Deniz Karakol Uçakları, Helikopterler ve Suüstü Gemilerimizden atılabilecek, su altındaki ses (akustik) dalgalarını almaçları (sensör) aracılığıyla radyo dalgaları halinde operatöre gönderen bir sonoboyu üretiliyor.

–          Elektromanyetik spektrumun optik bantlarında, farklı platformlarda konuşlu farklı dalga boylarındaki sensör verilerinin birleştirilmesi ve nesnelerin spektral imzalarını da kullanarak hedef analizi yeteneğinin kazanılması amaçlanmaktadır.

–          Ülkemizdeki görüntü istihbaratına dayalı gelişmelere paralel olarak yerli imkanlarla multispektral ve hiperspektral görüntüleme teknolojilerinin geliştirilmesi ve bu teknolojilerle ilgili altyapıların ülkemize kazandırılması kısa vadeli hedefler arasındadır.

–          Ulak Projesinde artan askeri ve sivil (kamu güvenliği ve ticari) veri haberleşmesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 4G haberleşme sistemi milli yazılım ve donanım bileşenlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

–          Kara, deniz ve hava/uzay ortamlarında kullanılacak cihaz, alet, ünite ve araçların aşınmaya ve bozulmaya maruz kalan yüzeylerine uygulanması sonucunda bunların kullanım masraflarının azaltılması, ömürlerinin ve saha performanslarının arttırılmasını sağlayacak, Teknopark İstanbul, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülmekte olan İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP) kapsamında kurulmuş olup, İstanbul Anadolu Yakasında Pendik, Kurtköy bölgesinde Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı bitişiğinde yer almaktadır.

–          Mayın teşhis ve imha çalışmalarında, eğitim amaçlı tatbikatlarda kayıp cihazları arama ve kurtarma faaliyetlerinde, sualtına yönelik çeşitli araştırmalarda kullanmak maksadıyla modern, hafif ve düşük maliyetli, Milli bir PAP (ROV) cihazı tasarlanıyor.

–          MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen denizaltı savunma harbi keşif ve karakol gemisinin ana tahrik sistemi tedariki ile yurt dışında üretilerek Türkiye’ye ithal edilen paketlerin entegrasyonu sağlanacak.

–          Prototip Gemi HEYBELİADA’nın blok inşa ve birleştirilmesi tamamlanarak 27 Eylül 2008 tarihinde başarı ile denize indirilmiş, yine aynı tarihte İkinci Geminin de ilk kaynak töreni gerçekleştirilmiştir.

–          Donatım, entegrasyon ve test faaliyetleri başarıyla tamamlanmış olan Prototip Gemi TCG-HEYBELİADA 27 Eylül 2011 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girmiş, aynı tarihte İkinci Gemi denize indirilmiştir.

–          MİLGEM Projesi kapsamında tedarik ve inşa faaliyetleri aşağıdaki tedarik modeline göre icra edilmekte olup, bu tedarik modelindeki alt sistem tedarik projelerine ilişkin bilgilere model üzerindeki linklerden ulaşılabilmektedir.

–          Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu subaylarda olması gereken özelliklerin kazandırılmasına yönelik olarak yelkenli teknelerde uygulamalı temel denizcilik eğitimi ve temel gemicilik eğitimlerinin verilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan Yelkenli Okul Gemileri üretiliyor.

–          Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyacına binaen 8 adet 600 sınıfı Sahil Güvenlik Botu üretiliyor.

–          İdari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, barış döneminde ise, uluslar arası barışı destekleme, doğal afetlerde yardım (DAFYAR), insani yardım ve tahliye harekatı gibi savaş dışı harekat görevlerinde kullanılabilecek amfibi gemi üretiliyor.

–          Planlı ve plan dışı görevlerin etkinlikle icra edilmesine katkı sağlamak amacıyla, harekat sahalarında veya hareket sahalarına yakın yerlerde muharip unsurların F-76 motorin ihtiyaçlarının esneklikle karşılanması görevlerini yapacak Lojistik Destek Gemilerinin tedarik edilmesi amaçlanıyor.

–          Hv.K.K.lığının ihtiyaçları doğrultusunda, elektromanyetik spektrumun etkin kullanımını engelleyecek ve hedef radarları karıştırabilecek sistem geliştirildi.

–          Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı doğrultusunda, Yüksek Frekans (HF) bandındaki yayınların karıştırılmasına yönelik sistem geliştiriliyor

–          Dz.K.K.lığı envanterinde mevcut Yavuz Sınıfı Fırkateynlerinin modernizasyonu kapsamında milli elektronik harp süitinin milli imkanlar kullanılarak yapılıyor

–          K.K.K.lığı ihtiyacı doğrultusunda, Çok Yüksek Frekans (VHF/UHF) bantlarındaki yayınların karıştırılmasına yönelik sistem geliştiriliyor.

–          Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı doğrultusunda, hedef radarların tespit ve teşhis edilerek, yerlerinin belirlenmesi ve etki sahalarının azaltılması amacıyla elektronik taarruz uygulanıyor

–          Dz.K.K.lığı ihtiyacı olan 8 adet üç boyutlu Arama Radarı’nın tedarik ve entegrasyonu tamamlanıyor.

–          Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan C3 sistemleri ve Hava Savunma Yazılım Modernizasyonunun bakım ve idame kolaylığı sağlanacak, daha hızlı ve güvenilir bir komuta kontrol sistemine sahip olacağız.

–          Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına karşılık Hava Savunma Harbi Fırkateyni TF 2000 platformlarının ana sensörü olması planlanan Radar Sistemlerinin özgün olarak yurtiçinde üretiliyor.

–          Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki 60 adet II. Paket F-16 Blok 50 uçağına kendini koruyucu elektronik harp kabiliyeti YAPILIYOR

–          Dz.K.K.lığı ve SGK.lığı 12 adetlik Deniz Helikopteri üretilecek

–          ASELSAN, Milli Görev Bilgisayarı ve Silah Sistemi entegrasyonu, AgustaWestland performans ihtiyaçlarını karşılayan “uçabilir” durumdaki helikopter sağlama, TAI ise helikopter üretimi ve aviyonik-silah sistemlerinin helikopter üzerine enstelasyonu işlerinden sorumlu olacaktır.

–          T.S.K. ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan S-70A Blackhawk helikopterlerine ait ünitelerin depo seviyesi bakım kabiliyetinin 5inci Ana Bakım Merkez Komutanlığı’na kazandırılıyor

–          İlk motorların depo seviyesi bakım, onarım, yenileştirme işlemleri tamamlanarak son kullanıcıya teslimatlarına başlamıştır.

–          Envanterde mevcut (AS532 Cougar) ya da gelecekte girebilecek Makila1A1 motorlarının depo seviyesi bakım, onarım, modernizasyon ve yenileştirme işlerinin 10 yıl boyunca TEI tarafından gerçekleştirilecek

–          DSB-C (A) kapsamında helikopterlerin Aviyonik, Elektronik ve Elektromekanik ünitelerinin, DSB-C (Y) kapsamında ise yapısal ve dinamik sistemlerin bakım/onarım kabiliyetini geliştiriliyor

–          S.G.K.lığının görevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu orta sınıf arama-kurtarma helikopterleri üretiliyor

–          Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’na ait 4 adet UH-60 Blackhawk helikopterinin Özel Kuvvetler Komutanlığı ihtiyaçları doğrultusunda modernize edilmesi hedeflenmektedir.

–          Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde olan 26 adet S-70, 13 adet AB-205 ve 18 adet Mi-17 Helikopterlerinin modernize edilmesi amaçlanıyor

–          Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer ihtiyaç sahibi makamların eğitim helikopteri ve hafif sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacının özgün tasarım bir platform ile karşılanacak

–          K.K.K.lığı, Hv.K.K.lığı, Öz.K.K.lığı, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve J.Gn.K.lığı’nın ihtiyacı olan toplam 109 adet genel maksat, muharebe arama/kurtarma ve yangınla mücadele helikopterleri tedarik edilecek

–          Başta ALTAY Tankı olmak üzere kara platformlarında kullanılmak üzere, dost platformların yanlışlıkla vurulma riskini en aza indirmek için tanımlanmış olan sorgulama ve cevaplama sisteminin özgün olarak yurt içinde milli imkanlarla tasarlanıyor

–          Başta tank olmak üzere, askeri kara ve deniz platformları için ihtiyaç duyulan güç grubu milli olarak tasarlanıyor ve geliştiriliyor

–          Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın; silah, malzeme ve personelinin emniyetli ve süratli taşınmasını ve intikalini sağlamaya yönelik araç ihtiyacı karşılanıyor

–          Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyacı olan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı yurt içi imkanlar kullanılarak geliştiriliyor

–          70 ton taşıma kapasiteli tank taşıyıcı araç ve römorku üretiliyor

–          Taktik seviyede keşif ve gözetleme ile KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) keşif görevlerinin icra edilmesine katkı sağlamak maksadıyla özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç üretilecek

–          Türk Silahlı Kuvvetlerinin (Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı) KBRN Koruyucu Elbise Takımı ihtiyacı karşılanıyor

–          Muharebe sahasında dost birlik beka yeteneğini ve muharebe etkinliğini artırmak maksadıyla, Araca Monte Multi-Spektral Sis Cihazı üretiliyor

–          TSK ihtiyacı olan 30 yataklı Seyyar Cerrahi Hastane ve Mobil İlk Yardım İstasyonu üretimi hedefleniyor

–          TSK tarafından kazanılan Taktik Data Link kabiliyerine ilişkin görev öncesi planlama, ağ yönetimi, analiz ve görev sonrası değerlendirme yeteneği KAZANDIRILIYOR

–          Türk Silahlı Kuvvetlerinin standart telsizinin oluşturulması maksadıyla yazılım tabanlı telsizler üretiliyor

–          TSK’da Link 16 kabiliyetini haiz platformlara takılmak üzere MIDS terminali üretilecek

–          Hv.K.K.lığı ihbar ve komuta kontrol sistemi envanterinde bulunan telsiz sistemlerinin, “noktadan noktaya” şeklinde olan mevcut entegrasyon yapısı ağ temelli bir konfigürasyona dönüştürülüyor

–          Türk Silahlı Kuvvetlerinin (Gece Görüş Kameralarında Kullanılmakta Olan) İhtiyaç Duyduğu Görüntü Yoğunlaştırıcı Tüpler Yurtiçi Kaynakları İLE ÜRETİLİYOR

–          Hv.K.K.lığının “Hedefleme Podu” ihtiyacı dikkate alınarak, Hv.K.K.lığı envanterinde bulunan savaş uçakları üzerinde kullanılabilecek özgün ve milli bir Hedefleme Podu Yurt içi kaynaklar kullanılarak üretilecek

–          Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) faaliyetlerinin, envantere yeni girecek Ana Silah Sistemlerinde kullanılan bilgi sistemleri ile bütünleşmesi sağlanıyor

–          TSK KKBS Projesinin bir alt projesi olan Mesaj Evrak Dağıtım Sistemi projesi kapsamındaki yazılımlar ve donanımlar güncelleniyor

–          Pilot eğitimi amacıyla kullanılacak Sikorsky Blackhawk ve Seahawk helikopterleri uçuş eğitim simülatörleri ve tesisleri YAPILIYOR

–          Envanterdeki hava savunma toplarını modernize etmek ve bu silahlar tarafından atılmak üzere parçacıklı mühimmat geliştiriliyor

–          Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edilmekte olan Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemilerinin baş top ihtiyacı karşılanıyor

–          Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ilave güdümlü mermi ihtiyacın karşılanıyor ve envanterdeki güdümlü mermilerin depo seviyesi bakımın gerçekleştiriliyor

–          F-35 Müşterek Taaruz Uçağı (JSF) Projesi silah entegrasyon takvimini destekleyecek şekilde, JSF Uyumlu Hassas Güdümlü Akıllı Füze (SOM-J) tasarımı, geliştirilmesi ve prototiplerin imal edilmesi amaçlanıyor

–          Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacı gece ve gündüz her hava şartında karşılanıyor

–          Türksat-4A haberleşme uydusu üzerinde yer alacak X-Band uydu aktarıcısı Türksat üzerinden YAPILIYOR

–          Taşınabilir Ku Bant Uydu Yer Terminali ve Ku Bant Uydu Anteni Tedarik Edilmesi ve Ana ve Yedek Sistem Uydu Haberleşme Kontrol Merkezleri Tesisi yapılacak

–          Keşif, gözetleme ve hedef istihbaratı elde etmek amacıyla kullanılacak Taktik İHA sistemi geliştiriliyor

–          Eğitim atışları, hava savunma sistemleri eğitimleri ve ilgili silah sistemi performans kontrollerini yapmak amacıyla gerçeğe yakın şartların benzetimini yapabilecek Hedef Uçak Sistemi GELİŞTİRİLİYOR

–          Keşif, gözetleme ve hedef istihbaratı elde etmek amacıyla kullanılacak ve katapulttan atılabilip paraşüt ile iniş yapabilen Taktik İHA sistemi geliştiriliyor

–          Suüstü keşif yapabilmek, tespit ve teşhis edilen hedef bilgilerini ilgili birimlere aktarmak üzere gemiye konuşlanabilen İHA Sistemleri yapılıyor

–          Türkiye’de EASA tarafından uluslararası sivil sertifikasyonu tamamlanmış şekilde ilk kez bir insanlı askeri uçağın geliştirilmesi ile kendi uçağını tasarlayarak üreten ülkeler arasında yer alıyoruz

–          Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2008 yılından itibaren ortaya çıkacak olan temel eğitim uçağı ihtiyacı karşılanıyor

–          Harekat ortamında Komuta Kademesine, etkin iletişim ve bilgi aktarımını emniyet ve süratle sağlayacak Komuta Kontrol Uçağı üretiliyor

–          Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı için F-16 Modernizasyonu (Peace Onyx-III) Projesi kapsamında tedarik edilecek olan modernizasyon kitlerinin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16 Blok 40 ve Blok 50 modeli uçaklara seri montajı yapılıyor

–          MELTEM-1 Projesi ile tedarik edilen 9 adet CN-235-100M platformlarına takılacak görev ekipmanlarının tedariki ve uçaklara entegrasyonu amaçlanmaktadır.

–          Deniz Gözetleme-Deniz Karakol görevinde kullanılacak 10 adet uçağın tedariği ve MELTEM-2 projesi kapsamında tedarik edilecek olan görev ekipmanlarının bu uçaklara entegrasyonu amaçlanmaktadır.